Consulting

Kontakt:
+48 692 608 921
e-mail: puchowicz@restrukturyzacja.net

Newsletter

Szansa restrukturyzacja

 

Jak przysłowiowy „grom z jasnego nieba” spadła na nas epidemia i w konsekwencji na nas przedsiębiorców (choć nie czarujmy się pośrednio i na pracowników) spore wyzwanie i niestety problemy. Co gorsza zasadniczo można powiedzieć, że te problemy – dla naszych przedsiębiorstw – nie powstały dlatego, że „coś zrobiliśmy nie tak” lub, że np. „rynki robiły coś nie tak” (jak kryzys sprzed ponad 10-ciu lat był wynikiem zbyt wielkich napięć i baniek inwestycyjnych).

Ale skoro uświadomimy sobie, że na zaistnienie stanu kryzysu nie mamy wpływu (lub mamy bardzo ograniczony), to zawsze należy patrzyć też w przyszłość i zastanawiać się co dalej? I wtedy właśnie istotne będzie na której stronie rzeczywistości się skupimy: czy będą nią zagrożenia, czy szanse. 

 

Obecnie (24 marzec) z pewnością większość z nas zadaje sobie szereg pytań (zarówno w aspekcie czysto osobistym, jak też w kontekście naszych przedsiębiorstw):

  • nie wiemy jak będzie się rozwijać epidemia (rozmiar zachorować, tempo, kiedy ona ustąpi)
  • nie wiemy jakie środki jeszcze będą przez rząd Polski i innych krajów podjęte (chodzi o ewentualne restrykcje i ograniczenia w funkcjonowaniu firm)
  • Czy to jednorazowy atak wirusa czy będzie jeszcze kilka ataków
  • Nie wiemy jaka będzie skala gospodarczego problemu
  • Nie wiemy kto ucierpi najbardziej
  • Dalej nie znamy praktycznie żadnych szczegółów dotyczących planowanej interwencji Państwa

Itd. Itp. …..

 

No i jak tutaj podejmować decyzje np. co do pracowników, zasobów wykorzystywanych w działalności (np. najem, leasingi), co z możliwością obsługi zobowiązań?

 

Powiem wprost: sytuacja trudna, często przełomowa (a niestety możemy się obawiać, iż właśnie taka teraz będzie dla bardzo wielu naszych firm) wymaga podjęcia niestandardowych wyzwań, a często także przełomowych decyzji.

Może to jest czas na zbudowanie nowej strategii lub podjęcia działań restrukturyzacyjnych? Może to właśnie czas na podjęcie optymalizacji procesowej lub/i przeanalizowania ryzyk z którymi się zmagamy (i może jakoś je będziemy w stanie ograniczyć)?

W tych właśnie zadaniach nasz team  jest do Państwa dyspozycji.