Test prywatnego inwestora to opracowanie mające odpowiedzieć na pytanie: czy dane działanie organu publicznego (np. państwo, gmina, inna jednostka samorządowa, podmioty gospodarcze należące do tych jednostek) – wsparcie w postaci dokapitalizowania (także dopłaty do kapitału) lub wniesienia kapitału do nowopowstałej Spółki stanowi pomoc publiczną.
Innymi, w praktyce znacznie rzadszymi formami wsparcia podmiotów gospodarczych, będą także poręczenia, pożyczki udzielane na warunkach preferencyjnych lub innego rodzaju.
Aby taką odpowiedź uzyskać konieczne jest przeanalizowanie i porównanie postawy organu publicznego z zakładanym, racjonalnym zachowaniem inwestora prywatnego, tj. np. ustalenie czy dokapitalizowanie Spółki, w której udziały ma organ publiczny, spełni warunki efektywności ekonomiczno-finansowej (jak: zwróci się w odpowiednim czasie, uzyska zadowalające wskaźniki).
Do wykonania odpowiedniej analizy (test prywatnego inwestora) – zgodnie z prawem wspólnotowym (w szczególności: z Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej /TFUE/ art 107, 108 i 345) – zobowiązany jest każdy organ publiczny (najczęstszą praktyką jest, że zlecającym wykonanie TPI jest podmiot dokapitalizowany) jeśli jego działanie w konkretnym przypadku może nosić znamiona, iż udziela niedozwolonej pomocy publicznej.
Chętnie wykonamy stosowne opracowanie, a także udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na Państwa wątpliwości w tej materii.